Fontos üzenetek:
- Ha az adatbázis működésében hibát észleltek, kérjük mentsetek róla képernyőképet (Print Screen) és küldjétek el a map@mme.hu e-mail címre, a hiba leírásával együtt!
- Figyelmetekbe ajánljuk, hogy a Hírek menüpont alatt elérhetőek a MAP-al kapcsolatban írt legfrissebb cikkek, melyek számos praktikus információval szolgálnak!
2014-ben egy olyan madármegfigyelő programot indítunk el, melyhez mérhető korábban nem volt hazánkban. Eredményeképpen aktív részesei leszünk a rendkívüli jelentőségű európai munkának, és ugyanakkor elkészül majd a fészkelő madárfajok első részletes magyar Madáratlasza. Ez nemcsak a hazai fészkelő fajok előfordulásáról, hanem azok mennyiségének az országon belüli eloszlásáról is tájékoztat majd. Mindezt úgy, hogy a továbbiakban folyamatosan frissíthetjük annak adatait, a nagyszámú közreműködő és a kialakításra kerülő online adatbázis révén. Több száz felmérő, sok-sok ezer terepi megfigyeléssel töltött óra és sok millió adatrekord szükséges majd ehhez a jelentős munkához.
- A résztvevőknek egyedül vagy másokkal összefogva kell egy kiválasztott 10*10 km-es UTM négyzetet felmérni, lehetőleg egy év alatt.
- A kiválasztott 10*10 km-es UTM négyzetben lévő 16 db 2.5*2.5 km-es UTM négyzetet kell felkeresni a fészkelési időszakban, minden négyzetet legalább 2 alkalommal reggel-délelőtt és egy alkalommal este/éjszaka.
- A résztvevőknek a terepi munkájuk során teljes fajlistát kell készíteni, a praktikusan összeállított MAP terepnaplóban, a bejárt 2.5*2.5 km-es UTM négyzetben látott és azonosított minden madárfajról, megadva azt, hogy milyen valószínűséggel fészkelhet a bejárt területeken (a megfigyelések alapján). A ritka- és telepesen fészkelő fajok előfordulása esetén meg kell adni a megfigyelés helyét és a párok becsült számát is.
- Amennyiben nem tudsz egy teljes 10*10 km-es négyzet felmérésében részt venni, akkor nagy segítség, ha egy előre kiválasztott 2.5*2.5 km-es UTM négyzetben elvégzed a gyakori madárfajok számlálását a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) módszerei alapján, s emellett fajlistákat készítesz a MAP terepnaplóban a bejárások során megfigyelt fajokról.
- Ha bárhol madarászol az országban, akkor mindig készíts fajlistát a MAP terepnaplóban, megadva, hogy mely 2.5*2.5 km-es UTM négyzetben végezted a megfigyeléseket.
- Az online elérhető adatbázis (map.mme.hu) révén zajlik majd az MAP terepnapló adatok feltöltése és a program aktuális helyzetének áttekintése, az eredmények folyamatosan frissített bemutatása.
Az ördög persze a részletekben rejlik! Ha felkeltettük érdeklődésedet, akkor látogass el a MAP adatbázisába (map.mme.hu) és olvasd el az ott elérhető Programismertetőt (vagy töltsd le PDF-ben!), keress meg néhány számodra közeli négyzetet az áttekintő térképen (Térképek / Áttekintő térkép), nyomtasd ki, töltsd le a MAP adatlapot (Letöltések oldal), s reggel már indulhatsz is egy MAP felmérésre! Ha kipróbáltad, s úgy döntesz, hogy belevágnál a felmérésekbe, jelezd ezt nekünk (map@mme.hu)! Ezután mi hamarosan megküldjük a praktikus (A6-os méretű) MAP terepnaplókat.
Csatlakozz a MAP-hoz, légy részese hazánk eddigi legnagyobb terepi madártani felmérésének!
A felhívás letölthető és nyomtatható formátumban (1 oldal, PDF formátum, 475 kB) >>